ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Σε προχωρημένες συζητήσεις με δυο έμπειρους προπονητές για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της ομάδας Ανδρών βρίσκεται ο Σύλλογός μας και εκτός απροόπτου έως το τέλος της εβδομάδας θα ανακοινωθεί το όνομά του.

18664151_464154030587977_212106291944612896_n

ΝΕΟ Δ.Σ. – ΝΕΟΙ ΣΤΟΧΟΙ

Το νέο Δ.Σ. που προέκυψε από τις αρχαιρεσίες της  12ης Μαΐου ανακοινώνει ο Σύλλογός μας . Με νέα πρόσωπα , φιλοδοξίες και νέους στόχους ξεκινάει η αγωνιστική περίοδος 2017 – 2018.

ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

Μεγάλος αγώνας διεξήχθη το Σάββατο 4 Μαρτίου στο ΔΑΚ Αγρινίου στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Β’ Εθνικής, με τον φιλοξενούμενο Αρίων Πτολεμαΐδας να παίρνει το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στην Α2.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο με ωραία ατμόσφαιρα η ομάδα μας πήρε την νίκη με σκόρ 32-28 αλλά δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά (+12) της οδυνηρής ήττας που υπέστη στον Α’ Γύρο στην Πτολεμαΐδα.

Ο αγώνας τα είχε όλα : όμορφο θέαμα, ταχύτητα, εντυπωσιακά τέρματα, δυνατές άμυνες. σασπένς όμως την παράσταση έκλεψε ο παρατηρητής διαιτησίας του αγώνα (Νικολάου) ο οποίος κατάφερε να εκνευρίσει θεατές, προπονητές, αθλητές με τις συνεχείς ακατανόητες διακοπές που επέβαλλε. Με δυο ικανότατους διαιτητές οι οποίοι με απόλυτη επιτυχία έβγαλαν εις πέρας ένα δύσκολο αγώνα το ερώτημα είναι γιατί η Κ.Ε.Δ. ορίζει τον συγκεκριμένο παρατηρητή σε αγώνα Β’ Εθνικής ο οποίος και δεν βοήθησε στην ομαλή διεξαγωγή του αγώνα και κόστισε οικονομικά στις δυο ομάδες. Πρωταγωνιστές στο άθλημα κύριοι πρέπει να είναι οι αθλητές των δυο ομάδων που ιδρώνουν την φανέλα και όχι στελέχη τέτοιου τύπου.

Το Δ.Σ. της Προοδευτικής θέλει να συγχαρεί την ομάδα του Αρίων Πτολεμαΐδας για την κατάκτηση της 1ης θέσης και να της ευχηθεί καλή επιτυχία στα μπαράζ ανόδου.

Πλέον ο Σύλλογός μας ο οποίος θα πάει σε εκλογές για την ανάδειξη νέου Δ.Σ. αφού από το υπάρχον δεν υπάρχει πρόθεση να συνεχίσει κάποιο από τα μέλη και να μπεί σε νέα εποχή.

Α.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 2015 (Συράκος Παναγιώτης) : Σπυρόπουλος, Λιόκαυτος(4), Αλεξόπουλος, Συράκος, Δήμου, Τσακανίκας, Κωνσταντόπουλος(6), Γεωργομήτρος(3), Μαυρέλης, Παπανίκος(4), Ράικος Σ., Φωτόπουλος(2), Γιαννιώτης(3), Ράικος Κ.(5), Γεωργίου(5), Παπαδάκης.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Φυραρίδης-Πασιαλλής) : Τσατσίδης, Πασσαλίδης, Κόλλιας(3), Αβραμίδης, Χαραλαμπίδης(2), Πάρπουλας(6), Χαλκίδης, Κωστικίδης, Μουλάκης(2), Παναγιωτίδης(8), Κουτμάνογλου, Κατωτοικίδης, Νικολαΐδης(7).

ΑΜΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Το μάτς της χρονιάς για την τελευταία αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας διεξάγεται το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017 ώρα 16:00 στο “κλουβί» του ΔΑΚ Αγρινίου μεταξύ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ και ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ. Ο αγώνας έχει σημάνει συναγερμό στον φίλαθλο κόσμο της πόλης , αφού θα κρίνει την ομάδα που θα διεκδικήσει τον Μάϊο την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία. Η ομάδα της Πτολεμαΐδας έρχεται στο Αγρίνιο με το πλεονέκτημα της ευρείας νίκης με 12 τέρματα στον Α’ Γύρο ενώ η ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ πρέπει να κερδίσει με +12 για να χριστεί Πρωταθλήτρια. Το απόρθητο φρούριο του ΔΑΚ όπως και το γεγονός ότι παίζει με τη πλάτη στον τοίχο είναι τα δυο πλεονεκτήματα της ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ.

Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι κ.κ Τσάμος και Φωκίτης. Ενώ και παρατηρητής (!!!) τον οποίο ζήτησε η φιλοξενούμενη ομάδα θα ειναι ο κ. Νικολάου.

Α.Ο.Α. – ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 32 – 24

Την ήττα, η οποία ήταν η δεύτερη στο φετινό Πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα Ανδρών του Συλλόγου μας στην Καστοριά με 32 – 24. Μετά από μέτρια εμφάνιση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας βρέθηκε να κυνηγάει στο σκόρ την ομάδα της Καστοριάς η οποία είχε τον έλεγχο και με μια διαφορά ασφαλείας 4 τερμάτων έβρισκε λύσεις στην επίθεση αφού η άμυνά μας είχε πολλές αδυναμίες. Μετά το 20′ λεπτό η διαφορά πήγε στα έξι τέρματα και διευρύνονταν με το ημίχρονο να κλείνει με σκόρ 18-9. Στην επανάληψη ο προπονητής της ομάδας μας κ. Συράκος προσπάθησε με προωθημένες άμυνες και κάποια man to man να ισορροπήσει τον αγώνα όμως η κακή απόδοση των παικτών μας συνεχίστηκε με το τελικό 32 – 24 να έρχεται δίκαια.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Μαυρίδη και Τομίδη.

Πλέον η ομάδα μας για να μπορέσει να κερδίσει την 1η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου θα πρέπει να κερδίσει τον Αρίων Πτολεμαϊδας την τελευταία αγωνιστική (4/3/2017) στο ΔΑΚ ΑΓΡΙΝΙΟΥ με διαφορά μεγαλύτερη των 12 τερμάτων.

Α.Ο.Α. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Ζυγουρας Αθ.) : Πούλιος, Σαλαγιάννης, Αναστασίου(12), Τερζόγλου(7), Κωνσταντινίδης(1), Τάσιος(2), Τζιφονώτας(1), Δόκαλος(5), Σουκαλόπουλος(4), Γκόγκου, Γκανάρας, Τσιφλικιώτης, Παπακώστας.

Α.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Συράκος Π.) : Σπυρόπουλος, Λιόκαυτος(3), Τσακανίκας(1), Φωτόπουλος(1), Συράκος(2), Δήμου, Αλεξόπουλος, Κωνσταντόπουλος(6), Σιδέρης(1), Μαυρέλης, Παπανίκος(3), Ράικος Σ., Γουργολίτσας, Αποστολόπουλος, Ράικος Κ.(7).